polski english

Abingdon

04-03-2011

Abingdon znajduje się pomiędzy Tamizą i rzeką Ock, 5,5 mili od Oxfordu.

Uważane jest za jedno z najstarszych miast w Wielkiej Brytanii, zamieszkane nieprzerwanie od przynajmniej 6 tysięcy lat. Centrum miasta zbudowane jest na pozostałościach z epoki żelaza sprzed 6 wieku p.n.e. Od epoki żelaza Abingdon rozwijało się szybko jako znaczne centrum religijne i administracyjne. Było ważną anglosaską osadą, miało znaczenie podczas czasu Normanów i dziś w dalszym ciągu jest ważnym centrum innowacji i nauki.

W przeszłości Abingdon było stolicą hrabstwa Berkshire, od 1974 jest częścią Oxofrdshire. W tym momencie zamieszkuje je około 30 000 osób.

Abingdon posiada wiele interesujących miejsc i budynków. Jednym z najsłynniejszych budynków jest County Hall zbudowany w latach 1678 – 1682. Jego budowniczym jest Christopher Kempster, który wcześniej pracował nad St Paul's Cathedral. Inne słynne obiekty to Abgindgon Bridge z 1416 i kościół świętej Heleny z 1100.

SAM_0350_1.JPG

Abingdon to również centrum technologii. The Joint European Torus (JET) – usytuowany w Culham, Abingdon, jest największym na świecie urządzeniem do przeprowadzania fuzji jądrowej. Celem tego projektu jest ujarzmienie fuzji jądrowej, która ma szansę stać się bezpiecznym, ekologicznie czystym i niewyczerpalnym źródłem energii w przyszłości.

Abingdon posiada również bogatą kulturę i lokalny folklor. Do jednej z najbardziej osobliwych abingdońskich tradycji należą rzuty bułeczkami, którymi upamiętnia się ważne wydarzenia z historii i królewskiego kalendarza. Następne rzucanie bułeczkami odbędzie się w czasie królewskiego ślubu kiedy to burmistrz wraz z radnymi rzucą 4000 bułeczek z rodzynkami w tłum czekający przy County Hall Museum. Ta ukochana przez wszystkich tradycja wywodzi się od koronacji Jerzego III w 1761 r.

SAM_0357.JPG

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.