polski english

Banbury

13-03-2011


Banbury to miasto leżące na rzeką Cherwell w północnej części Oxfordshire. Znajduje się około 20 mil od Oxfordu inne pobliskie miasta to Coventry i Birmingham.

Canal_day.jpg

Banbury Canal Day

Ludzie zaczęli zamieszkiwać okolice Banbury już w epoce żelaza. Podczas prac budowlanych na Hennef Way odkryto pozostałości starej osady.  Resztki budynków,  wyrobów garncarskich i kamienia datuje się na 200 p.n.e. Inne ślady przeszłości to rzymska willa w pobliżu Wykham Park datowana na 250 p.n.e.

Nazwa Banbury wywodzi się od Bana, saksońskiego wodza z 6 wieku. Inne znane nazwy Banbury to Banesbyrig, Banesberie oraz Banesbury.

Banbury zawsze leżało na trasie ważnych dróg; jedna ze starożytnych tras to Salt Way, nazwana tak ponieważ służyła głównie do transportu sali pomiędzy Worcestershire i Londynem. Inna dawna droga to Banbury Lane, zaczynająca się w okolicy Northampton, przebiegająca pod Banbury High Street i kończąca się w pobliżu Stow-on-the-Wold.

W chwili obecnej jedną z najważniejszych dróg jest M40, która umożliwia szybki i wygodny transport do Birmingham lub Londynu. Banbury ma też dobre połączenia kolejowe z innymi miastami.

ye old reindeer_1.jpg

Ye Olde Reine Deer Inn

Nie wszyscy wiedzą, że w Banbury był zamek. Został on zbudowany w 1135r przez biskupa Londynu, Aleksandra w miejscu zajmowanym współcześnie przez centrum handlowe Castle Quay. Zamek został zburzony po angielskiej wojnie domowej, a kamienie z jego pozostałości zostały użyte do odbudowy zniszczonych domów.

Podczas wojny domowej, Oliver Cromwell planował część bitew i operacji wojskowych w Banbury. Jeśli lubisz historyczne miejsca powinieneś udać się do pubu Ye Olde Reine Deer Inn gdzie znajduje się pokój, w którym Cromwell planował bitwę pod Edge Hill.                                                                                

Banbury jest także słynne z powodu dziecięcej rymowanki:

Ride a cock horse to Banbury Cross,
To see a Fyne lady ride on a white horse.
With rings on her fingers and bells on her toes,
She shall have music wherever she goes.

Obecna wersja rymowanki jest znana od około 1760r.

cross.jpg

 Banbury Cross

W Banbury znajdował się także jeden z największych w Europie rynków, na którym sprzedawano rogaciznę. Został on zamknięty w 1998 i  zastąpiony przez nowe domy i budynki.

Jeśli planujesz odwiedzić Banbury, koniecznie musisz zobaczyć Banbury Cross, pomnik Fine Lady na koniu oraz musisz spróbować przepysznych Banbury cakes.

  

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.