polski english

Blenheim Palace koło Oxfordu

26-05-2014

Blenheim Palace to gratka dla pasjonatów historii, miłośników architektury i wspaniałych ogrodów. Zabytkowy pałac jest otoczony pięknie utrzymanym parkiem i ogrodami, w którymi można aktywnie spędzić cały dzień. Blenheim Palace słynie też z tego, że urodził się tutaj premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill. Zobacz zdjęcia i dowiedz się więcej o historii tego obiektu!

Blenheim Palace to rezydencja wzniesiona w latach 1705-1722 jako dar dla dowódcy wojsk brytyjskich Johna Churchilla (1650-1722) za zwycięstwo nad armią Francuską w bitwie pod Blenheim w 1704 roku.

Pałac został zaprojektowany przez Johna Vanbrugha w stylu włoskiego baroku i uważany jest za jedną z najznamienitszych i największych arystokratycznych rezydencji w Anglii. Wielkość posiadłości i rozmach z jakim została zbudowana może oszołomić;  pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym z licznymi jeziorkami oraz fontannami. Więcej zdjęć pałacu i ogrodów znajdziesz tutaj

palacowe_oczy.jpg

W pałacu obejrzeć można wspaniałą i różnorodną kolekcję obrazów, mebli oraz porcelany z różnych zakątków świata. Ściany wielu komnat i pokojów pokrywają tkaniny przedstawiające historyczne wydarzenia i postacie z rodu Churchillów. Amatorów militariów zainteresują też dodatkowe wystawy na tematy wojenne.

W pałacu warto dołączyć się do zorganizowanej grupy i wysłuchać całej historii tego miejsca. Dowiesz się wtedy o jego wielkości, co działo się w jego salach w czasie II wojny światowej, a także problemach jego kolejnych właścicieli i spadkobierców, którzy z latami wyprzedawali cenne zabytki. Dopiero małżeństwo jednego ze spadkobierców z córką amerykańskiego magnata kolejowego Vanderbilta pomogło podratować pałacowy budżet. Za wycieczkę z przewodnikiem nie trzeba dodatkowo płacić, a można dowiedzieć się wielu szczegółów i anegdot. Warto!

Jedną  z najbardziej znanych postaci związanych z pałacem jest Winston Churchill. Urodził się w pałacu w 1874 roku; w jednym z pokoi można zobaczyć jego niemowlęcą koszulkę, pukiel włosów i ...kapcie. W innych miejscach pałacu oglądać można także namalowane przez niego obrazy.

Dodatkowa atrakcją pałacu są wystawy multimedialne; ruchome postacie opowiedzą nam historie tego miejsca i wprowadzą w klimat dawno minionych czasów. Można też posłuchać  przemówień Winstona Churchilla i zobaczyć zdjęcia i filmy wojenne. Specjalne atrakcje są także przygotowane dla najmłodszych; naprawdę warto zajrzeć do każdego konta pałacu!
 
Po obejrzeniu pałacu można wybrać się do pałacowej restauracji, a następnie udać się do ogrodów, a następnie parku krajobrazowego. W ogrodzie zobaczysz wspaniałe rzeźby, doskonale utrzymane trawniki i klomby kwiatowe. Dodatkową atrakcją jest sztuczny wodospad, a najmłodsi ucieszą się z parku zabaw i przejażdżki miniaturową koleją!

Dodatkowe atrakcje parku to kolumna zwycięstwa, a dla miłośników zwierząt wodne kaczki, dzikie gęsi, bażanty, i mnóstwo wodnego ptactwa. Warto zrobić sobie mały piknik!

fontanna.jpg


Jednak na to żeby obejrzeć cały park, ogrody i pałac trzeba mieć więcej niż cały dzień; ale jest na to sposób! Kupując wejściówkę do pałacu obejmująca wejście do pałacu i ogrodów, możesz wyrobić sobie specjalną kartą uprawniającą cię do wstępu przez cały rok! Kartę taką (annual pass) możesz wyrobić przy wejściu lub online do 14 dni po twojej wizycie (zachowaj bilet!). O szczegóły zapytaj przy wejściu.

Blenheim Palace uważa się za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych na wyspach brytyjskich i dopiero po zobaczeniu tego pałacu i jego ogrodów zrozumiesz dlaczego!

Więcej zdjęć pałacu i ogrodów znajdziesz tutaj. Jeśli byłeś już w pałacu i chcesz podzielić się swoimi wrażeniami napisz na Forum!

Ceny na 2014 rok:
Bilety do pałacu, parku i ogrodów
Dorośli - £21.50
Dzieci - £11.80
Rodzinny - £57.00


Bilety do Parku i ogrodów
Dorośli    - £12.50
Dzieci - £6.50
Rodzinny - £33.00

malowidla.jpg

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.