polski english

Didcot

08-03-2011

Didcot jest największym miastem w południowym Oxfordshire. Przez setki lat aż do 19 wieku było znane jako Dudcot lub Dudcote. W chwili obecnej jest domem dla około 24,500 osób.

 

HPIM3643.jpg

 
Początki Didcot sięgają epoki żelaza a pierwsze zapiski o tym miejscu datowane są na 13 wiek. Jednak miasteczko to pozostało małą, niespełna 100 osobową osadą aż do początku 19 wieku kiedy to wybudowano tutaj połączenie kolejowe. Didcot jest ważnym punktem na mapie kolejowej także w dniu dzisiejszym z połączeniami do Oxfordu, Londynu, Bristolu i miejscowościami leżącymi na południowym wybrzeżu.

Poprzez lata nastąpiło tu wiele zmian; jedną z większym była budowa Didcot Power Station, którego wieże są widoczne z odległości wielu mil. Dla niektórych wieże te są solą w oku, a dla innych atrakcyjną rzeźbą wzbogacającą lokalny krajobraz. Powszechnie uważa się, że wieże zostały zaprojektowane w ten sposób aby z żadnego miejsca nie były widoczne wszystkie 6.

W pobliskim Chilton znajduje się Rutherford Appleton Laboratory, które jest jednym najbardziej zaawansowanych centrów badań nad strukturą materiałów.

W przeszłości Didcot stanowiło bazę dla Wiliams F1, samochodów startujących w wyścigach Formuły 1 – przeniesiono ją do Wantage.

Innym mniej znanym faktem o Didcot jest to, iż znajduję się tam 1600 letni cis. 

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.