polski english

Home Office

28-11-2010

Czy Polacy muszą mieć Home Office?

Polacy nie muszą więcej wypełniać aplikacji Workers Registration Scheme (Home Office). Obowiązek ten wygasł 30 kwietnia 2011. Poniższy artykuł ma wyłącznie za zadanie pokazać jak zmieniają się nasze prawa i obowiązki.

Polacy często słyszą, że potrzebują „home office” aby legalnie pracować w UK. Nie każdy wie co oznacza ten tajemniczy termin i po co trzeba wypełnić te dokumenty.

Tak naprawdę musimy wypełnić aplikację Worker Registration Scheme, wprowadzoną dla osób pochodzących z krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004. Nasza rejestracja pozwala brytyjskiemu Home Office (odpowiednik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) na monitorowanie liczby osób podejmujących pracę w UK.

Rejestracji należy dokonać w ciągu miesiąca od podjęcia pracy. Niestety za rejestrację trzeba zapłacić; jednorazowa opłata wynosi 90 funtów. Jeśli masz szczęście, twój pracodawca pokryje te koszty, ale najczęściej każdy musi zapłacić za to sam. Jeśli zmieniłeś pracodawcę w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wtedy musisz zarejestrować się ponownie.  Nie musisz jednak płacić drugi raz za rejestrację.

Jeśli po zmianie pracodawcy nie wypełnisz dokumentów ponownie możesz wtedy stracić prawo do niektórych zasiłków. Bardzo dużo osób rejestruje się raz, po miesiącu  lub dwóch zmienia prace, zapomina o powtórnej rejestracji, a potem nie może dostać zasiłku mieszkaniowego lub innej pomocy.

Po przepracowaniu pełnych 12 miesięcy (przerwa w zatrudnieniu nie może być dłuższa niż 30 dni) nie musimy się więcej rejestrować. Niestety wielu pracodawców nie zdaje sobie z tego sprawy i w dalszym ciągu będzie wymagać abyś wypełnił wniosek o rejestrację. Najlepiej odesłać ich wtedy na stronę Home Office aby przeczytali informacje o WRS w języku angielskim.
Z obowiązku rejestracji zwolnione są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czyli „self employed”.  
Formularz WRS możesz znaleźć tutaj

Aby się zarejestrować musisz wysłać:
- wypelniony formularz WRS
- kopie kontraktu lub list od pracodawcy potwierdzajacy fakt zatrudnienia,
- dwa zdjęcia paszportowe,
- paszport lub dowód osobisty,
- oraz nalezy uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 90 funtów

Wypełnioną aplikację Worker Registration Scheme (WRS) , należy wysłać pod adres:
Work Permits WRS
PO Box 492
Durham
DH99 1WU

Pamiętaj! Polacy nie muszą się rejestrować w Home Office!

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.