polski english

Oxford

16-05-2011

Oxford jest miastem znajdującym się w południowo wschodniej Anglii. W chwili obecnej zamieszkiwany jest przez ponad 160 tysięcy osób. Nazwa miasta pochodzi od Oxenford (Oxnaford lub Oxenaford); ford (bród) to płytkie miejsce, przez które łatwiej jest przekroczyć rzekę. Ox (and. wół) oznacza, że miejsce to było używane to przepraw bydła.

oxford_university.jpg

Nie ma pewności co do powstania Oxfordu, niektórzy historycy uważają, ze został założony przez Trojan inni ze, był miastem króla Mempriciousa. Najwcześniejsze dowody ludzkiej aktywności w okolicy Oxfordu pochodzą z 4000 lat p.n.e. Groty strzał i inne odkryte pozostałości i szczątki należały do ludzi żyjących w epoce neolitu. Inne archeologiczne odkrycia z Oxfordu to kurhany z epoki brązu, które sugerują stale osiedle ludzkie na tych terenach pomiędzy 2000 a 700 p.n.e.

Pierwsze wzmianki o Oxfordzie jako o mieście łączą się z założeniem klasztoru w 8 wieku. Miasto to swój rozwój zawdzięczało strategicznemu położeniu; na granicy dwóch królestw Mercia i Wessex oraz przy zbiegu rzeki Cherwell i Tamizy.

Oxford został ciężko zniszczony podczas inwazji Normanów w 1066. W okolicy 1071 roku Normanowie zbudowali Oxford Castle. Wkrótce miasto stało się ważnym centrum edukacji mnichów. Do 13 wieku było dobrze znane jako miasto akademickie, do którego przyjeżdżali studenci z całej Europy. W tym samym wieku zostały założone college Balliol i Merton.

Szybki rozwój uniwersytetu spowodował wzbogacenie i dobrobyt w Oxfordzie, jednak nie wszystkie zmiany miały pozytywne następstwa. Studenci otrzymali wiele przywilejów i spowodowało to napięcia pomiędzy nimi i miejscowa ludnością. Niektóre z nich przerodziły się w rozruchy, w  których zginęło wiele osób.

 panorama_oxfordu.jpg

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.