polski english

Aktualności

28-12-2017

Pierwsze porozumienie w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

Pierwsze porozumienie w sprawie Brexitu  zostało już osiągnięte i generalnie zakłada ono, ze Polacy przebywający obecnie w Wielkiej Brytanii będą mieli te same prawa co obecnie. Przewidywany jest taki sam dostęp do opieki zdrowotnej, benefitów oraz emerytur. Również członkowie najbliższej rodziny będą mogli przyjechać i zamieszkać razem z obecnymi imigrantami.

Umowa zakłada podział na imigrantów, którzy  przebywają i pracują w UK 5 lat i na tych, którzy przyjechali niedawno, ale ci ostatni tez będą mogli zaaplikować o prawo pobytu.

W tym momencie specjaliści tworzą specjalny system, który zostanie użyty do rejestracji osób mających prawo do pobyt w UK. Proces aplikacji ma być o wiele łatwiejszy niż dotychczasowe składanie aplikacji o rezydenturę.

Dodatkowo wiadomo, że koszt aplikacji nie będzie wynosił więcej niż koszty ponoszone przez Brytyjczyka na paszport (w chwili obecnej jest to £72,50).

W tym momencie nie trzeba nic robić, więcej informacji zostanie podanych w nowym roku i oczekuje się, ze aplikacje będzie można zacząć wypełniać w drugiej połowie 2018 roku.

A co z rezydenturą? Nowy system zastąpi obecne dokumenty, strona rządowa podaje, że aplikację o rezydenta trzeba wypełnić w wypadku starania się o brytyjskie obywatelstwo. Nie trzeba wypełniać dokumentów o rezydenta w związku z Brexitem, ponieważ i tak trzeba będzie wypełnić nową aplikacje. 

Powyższe informacje są bardzo ogólne i nie odpowiadają na wszystkie pytanie osób z Unii Europejskiej mieszkających i pracujących w UK. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać przynajmniej pół roku aby zobaczyć jak umowa będzie działać w rzeczywistości.


Jeśli podobał Ci się nasz artykuł to polub nas na Facebooku (Oxfordshire.pl) i przyłącz się do dyskusji na Forum! 

Jeśli masz problemy z językiem angielskim i potrzebujesz profesjonalnej pomocy lub tłumaczenia dokumentu skontaktuj się z tłumaczem.
Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.