polski english

Polak w brytyjskiej armii

15-11-2013

Czy Polak może służyć w brytyjskiej armii?

Coraz więcej Polaków pyta się o możliwość służby w brytyjskim wojsku. Kuszą zarobki, możliwości rozwoju i awansu w jednej z najbardziej nowoczesnych armii na świecie. W Wielkiej Brytanii można służyć w armii regularnej lub w rezerwach, możliwości jest bardzo dużo i jest sposób aby się zaciągnąć.

Aby na poważnie myśleć o brytyjskim wojsku, potrzebujesz jednej rzeczy – brytyjskiego paszportu. Dla tysięcy Polaków mieszkających w UK sprawa jest prosta, jeśli mieszkałeś tutaj przez określoną ilość lat, znasz angielski, zdasz odpowiednie testy (Life in UK) to bez problemu powinieneś dostać brytyjskie obywatelstwo. Wtedy z paszportem w ręku możesz udać się do punktu werbunkowego brytyjskiego wojska. Brytyjczycy pozwalają na służbę wojskową osobą z podwójnym obywatelstwem. Zaraz, zaraz, ale czy polskie prawo na to pozwala? Przecież uzyskując brytyjskie obywatelstwo dalej pozostajesz Polakiem. Zapytaliśmy się polskich władz.

Pytanie, które zadaliśmy były proste: czy Polak może służyć w armii innego kraju oraz czy Polak z brytyjskim obywatelstwem może służyć w armii brytyjskiej. Niestety uzyskanie odpowiedzi było trochę trudniejsze, Ministerstwo Obrony Narodowej nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi podczas rozmowy telefonicznej. Na szczęście bardzo miłe Panie z ministerstwa podpowiedziały gdzie szukać dalszej informacji - w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).  Kierując się podpowiedzią napisaliśmy email do BIP i w ciągu kilku dni uzyskaliśmy pełną odpowiedź.

Okazało się, że Polacy mogą służyć w obcym wojsku, muszą jednak uzyskać zgodę ministra spraw wewnętrznych. Wiąże się to z wypełnieniem wniosku i przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji; może zająć trochę czasu, ale niemożliwe nie jest. Więcej informacji tutaj. Niestety pomimo zgody ministra nie będziesz mógł służyć w wojsku Wielkiej Brytanii; cały czas potrzebujesz brytyjskiego obywatelstwa. (Ze zgodą możesz się za to legalnie zaciągnąć do innej armii werbującej Polaków).

No dobrze, a co jeśli Polak ma podwójne obywatelstwo? Tutaj niespodzianka, „o uzyskanie zgody nie muszą ubiegać się obywatele polscy będący jednocześnie obywatelami innego państwa, jeżeli stale zamieszkują na jego terytorium i zamierzają przyjąć służbę w siłach zbrojnych lub organizacji wojskowej tego państwa.” Czyli najpierw brytyjskie obywatelstwo, paszport a potem do woja. Czy Polacy będą stanowić trzon brytyjskiej armii?

Jeśli masz więcej pytań odnośnie służby Polaków w brytyjskiej armii zapraszamy na FORUM

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.