polski english

Residence Permit

02-12-2010

Polacy pracujący legalnie w UK stają się automatycznie rezydentami tego kraju. Co to jest w takim razie Resident Permit, zwany potocznie rezydentem? Czy jest to nam potrzebne do dłuższego pobytu w UK?

Residence Permit może się przydać jeśli planujemy zostać w UK dłuższy czas. Jest też pierwszym krokiem do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa. Dzięki niemu można udowodnić lata spędzone w UK i starać się o obywatelstwo. Może też być pomocny przy załatwianiu różnych formalności. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to żaden obowiązek i nie musimy się starać o ten dokument.

O rezydenta możemy starać się dopiero po 12 miesiącach zatrudnienia. Jeśli decydujemy się na złożenie podania o Residence Permit, powinniśmy wypełnić odpowiedni formularz. Oprócz tego potrzebne są dokumenty potwierdzające: nasze zatrudnienie, prowadzenie własnej działalności lub emeryturę; w zależności od tego, które odzwierciedlają nasz status.

Do wniosku należy dołączyć po dwa zdjęcia, ważne paszporty i dowody na pokrewieństwo (akt zawarcia małżeństwa, akt urodzenia dziecka itp.). Do wniosku należy też dołączyć dowody wypłat z ostatnich miesięcy (payslipy) i list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie.


Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.