polski english

Wallingford

19-04-2012

Wallingford jest małym, historycznym miasteczkiem, położonym nieopodal Reading, Oxfordu i Didcot, jak i również Henley, trasy te obsługuje transport publiczny. 

Miasteczko położone jest nad brzegiem Tamizy, wzdłuż której przylega deptak, dzięki któremu możemy odkrywać piękno okolicy, czy to rowerem, czy pieszo. Zaczynając naszą podróż deptakiem w Wallingford natkniemy się na przejście piękną śluzą w Benson gdzie możemy pooglądać niesamowite jachty zacumowane na brzegu Tamizy oraz odwiedzić przybrzeżną kafejkę.
W samym Wallingford możemy spędzić czas odwiedzając małe kafejki, restauracje, puby, jeśli ktoś miałby ochotę może obejrzeć jakiś seans w Corn Exchange.

Porą letnią można się wybrać na wycieczkę łódką w trasę Wallingford – Abingdon lub Wallingford – Reading, dzięki czemu można podziwiać piękno okolic, dzikie ptactwo, lub po prostu zrelaksować się szumem rzeki. 

 tamiza_wallingford.JPG


Ciekawym rozwiązaniem jest otwarty, bezpłatny basen dla dzieci, lub płatny, na świeżym powietrzu dla potrafiących pływać. W pobliżu znajduje się parking samochodowy, jak również nie ma problemu z miejscem na piknik bo wokół jest pełno zielonej przestrzeni.

Mając ochotę na trochę historii możemy się wybrać na przechadzkę do ogrodów królewskich, gdzie można również zobaczyć ruiny wspaniałego zamku wybudowanego pomiędzy 1067 a 1071 i który był własnością rodziny królewskiej, ostatnim królem w nim pomieszkującym był Henryk VIII w roku 1518. Przez pewien czas był on również więzieniem. W XVIw zamek zaczął podupadać w, większość zamkowych kamieni wykorzystano na renowację zamku w Windsorze.

Prócz ruin zamku możemy podziwiać pozostałości murów, które znajdują się w okolicy, możemy się tam jednak dostać przechodząc przez piękny, drewniany most.

Jeśli kochamy historię o Wikingach to również w Wallingford możemy jej się doszukać, król Alfred Wielki w IX wieku ufortyfikował miasteczko by bronić je właśnie przed tymi wielkimi wojownikami. Zatem możemy się przejść starymi fosami najlepiej zachowanymi w całej Anglii. 

zamek.JPG 


Ciekawostką jest również to iż mieszkanką Wallingfordu była słynna Agatha Christie.

W miasteczku są dwie szkoły podstawowe, jedna kończąca się KS1 jak również Secondary School, która w październiku 2011 otrzymała status Akademii dzięki temu dzieci przez prawo muszą uczęszczać do szkoły do ukończenia osiemnastu lat a nie jak w wielu przypadkach szesnastu.

W Wallingfordzie i okolicy mieszka dużo Polaków, nie ma problemu z domami z councilu, jeżeli ktoś woli niezależność a nie stać go na kupno domu, zawsze można mieszkać na jednym z dwóch pól kempingowych.

Służba zdrowia również ma tu swą siedzibę, jak i dentysta, protetyk, okulista, straż pożarna, posterunek policji, dwa domy starców. Są tereny przemysłowe, dzięki którym mieszkańcy z Wallingford jak i okolic mają pracę. Jeśli jednak ktoś jest nad wyraz wymagający co do pracy, zawsze może jej poszukać w sąsiednich miastach.

Jeżeli ktoś kocha sport, może się zapisać do centrum sportowego, gdzie może wybrać pomiędzy przeróżnymi dyscyplinami sportowymi, od tenisa, po kajakarstwo, dla dzieci również istnieje klub kadetów oraz skautów.

kapliczka_wallingford.JPG 


Corocznie odbywa się parada, bunk fest, festiwal bluesa i piwa, pokazy starych modeli samochodów, cyrk, oraz kilkorocznie przyjeżdżają karuzele. Cała rodzina może spędzić świetnie czas poprzez zabawę i wspólne towarzystwo.

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia Wallingford OXON. Jeśli chcesz zobaczyć Wallingford zapraszamy do galerii - zdjęcia z Wallingford. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na tema tego miejsca zarejestruj się na Forum i zadaj pytanie!

Artykuł napisała Panki13

Ciekawe wydarzenia

Sonda

Obawiasz się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje, wybierz interesujące Cię kategorie i podaj swój adres e-mail.